Историческата местност „Урвич“ край София има шанс да се превърне в част от културно-туристическа дестинация, обхващаща култовите места в района на Софийската Света гора и Урвичкия крепостен комплекс. Сподед проучванията Средновековната крепост „Урвич“ е създадена към IX-X век, но достига своя възход към XIII-XIV век.
Реставраторите са успели да сглобят два от библейските сюжети в крепостната църква „Свети Илия“. Стенописите са в стил палеологов ренесанс и датират от първата половина на ХIV в. Уникален стенопис на малкия Христос сред книжниците в Соломоновия храм, както и възстановената част от фреската, изобразяваща Дева Мария и Елисавета след Благовещението са сред другите забележимите находки.
Според Николай Овчаров, откритието е сравнимо единствено с подобно изображение на Исус от Боянската църква. В процес на възстановяване са и сцената с бягството в Египет, както и на ликовете на Св. Св. Константин и Елена. Уникалните стенописи са открити в натрошен вид и са реставрирани парче по парче в продължение на половин година.
Крепостта „Урвич“ е отбранявала един от основните подходи към София. Тя е последната твърдина преди София и е била от стратегическо значение за овладяването на града от юг. Устояла е дълго време на обсадите, поради това, че била заобиколена от всички страни от водите на река Искър, които при нужда били насочвани около хребета, посредством специална дига. Тогава връзката със сушата се осъществявала единствено по една много тясна ивица, в посока Царичина скала.
В момента археолозите се опитват да докажат хипотезата, че в нея малкият брат на Иван Шишман – Иван Асен V е загинал в битка с Османските нашественици.
Археолозите гледат скептично на местните легенди, според които в района на крепостта е заровено съкровището на Цар Иван Шишман, но от допълнително намерени слитъци може да се предположи за наличието на някъкво местно производство, или дори за цял малък средновековен град, разположен по хълмовете, в основата, а не само за военна крепост с отбранителни функции.
Възобновените разкопки в Урвич се правят по програма „Култура“ на Столичната община, която е вложила в проекта близо 40 000 лв. Според Д-р. Тодор Чобанов, култовите места от Софийската Света гора крият голям туристически потенциал. Експонирането на археологическото наследство на територията на Общината в неговата цялост е приоритет и основно перо за икономическо и развитие.
Проф. Николай Овчаров и директорът на НИМ Божидар Димитров се обединиха около идеята да се създаде нова туристическа дестинация край София. Това стана ясно след срещата им в НИМ, в която участва и зам. директорът на Археологическия институт доц. Бони Петрунова. Според Овчаров бъдещата нова туристическа дестинация може да обхване района от Урвич, през Пасарел и Широки Дол, до Белчин и Доспей, край Самоков.
Крепостта Урвич се намира в най-тясната и живописна част от пролома на река Искър, на няколко километра след Панчарево, по пътя за Самоков. Разположена е на хребета „Средобърдие“ в близост до пресечната точка на планините – Лозенска, Плана и Витоша. Цялият меандър, който е подобен на този на река Янтра край Велико Търново, е обявен за природна забележителност.
Вижте още и:
- Проект „Урвич – последната крепост на Шишмановци“ Изданието е финансирано от програма „Култура“ на Столична община и се реализира в подкрепа на кандидатурата на София за Европейска столица на културата.
- http://www.tvevropa.com/bg/news/bulgaria/view/60218
- http://www.btv.bg/story/623538906-Otkriha_sakrovishte_na_Tsar_Ivan_Shishman_kray_Sofia.html
- http://www.btv.bg/shows/neka-govoriat/videos/video/885277578 Operatsiya_Slava__Tragediyata_i_velichieto_na_Ivan_Shishman.html